OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Tak tohle je taky pěkně vykutálená partička. Trio z německého Chemnitzu očividně miluje divoké večírky spojené s poslechem řádně neohrabané rockové hudby. Ještě více však miluje tvorbu takovéto produkce. Posíleni vlivem zámořských veličin této odnože kytarové muziky se nás už svým druhým albem pokoušejí přesvědčit o vlastní schopnosti se svým vzorům směle podívat do očí.
Devítka skladeb z desky „Rörhät“ jim k tomu poskytuje dostatečně silnou záruku. VOLT od prvního hrábnutí do strun nasedají na mohutnou riffovou vlnu, na které pak s lehkostí absolvují tuto více než 35 minut dlouhou jízdu. Jízdu plné zatraceně neučesané, nespoutané a zdivočelé hudební smršti. Ač to už může znít jako otřepané klišé, tohle trio produkuje něco, co se dá nazvat jako „promyšlený bordel“. Žánrově bychom je mohli zařadit do škatulky noise rock, čemuž by odpovídalo hlavně provedení místy destruktivních kytarových riffů a vztekle afektovaného vokálu. VOLT se však nespokojují pouze s těmito základními stavebními prvky. Velice rádi si nenápadně zapátrají i v bluesových vodách, zavzpomínají na psychedelické sedmdesátky anebo jen tak zavtipkují třebas po vzoru THE MELVINS. Pozitivně lze vnímat i celou deskou se táhnoucí a místy výrazně do popředí se tlačící indie rockovou atmosféru a některé pasáže evokující volnou improvizaci. VOLT si však především nedělají příliš velikou hlavu s nějakými konvencemi, či snahou o posluchačskou přístupnost. Z každého tónu „Rörhät“ je cítit, že si hlavně dělají to, co sami uznají za vhodné. Chtějí tvořit řádně nervní muziku, chtějí válcovat své posluchače a zároveň jim nepředkládat stravitelné hudební meníčko. Je pravdou, že jeho první požití neprojde krkem úplně snadno. A i kdyby se vám to hned napoprvé podařilo bez problémů, závěrečná dvanáctiminutová tryzna „Volt“ vám trávení zaručeně znepříjemní!
Play it loud! It's only rock 'n' roll, baby!
7,5 / 10
Andre Dietrich
- kytara, vokály
Boris Kaiser
- bicí
Nico Lindner
- basa
1. Kreuz
2. Griffel
3. Frommbug
4. Zwiggilusion
5. Stativ
6. Hospital In Wales
7. Praecrox
8. Dr.Cox Medua
9. Volt
Rörhät (2006)
Romeo K.O. (2005)
Quattro (7" 4-way split) (2003)
Breed (2002)
ROERHEDDS vs SPEEDBALL 69 12" split (2001)
Vydáno: 2006
Vydavatel: Exile On Mainstream Records
Stopáž: 36:31
Produkce: Christian Wagner & Guido Lucas
Studio: Blubox Troisdorf
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.